Ultrasonografia jest jedną z najbardziej nowoczesnych metod diagnostycznych stosowanych w medycynie. Na podstawie uzyskanych dzięki niej wyników podejmowane są dalsze decyzje dotyczące leczenia.

Aparat USG (trimed.pl) pokazuje kształt oraz wielkość poszczególnych organów. Dzięki niemu można sprawdzić stan i kondycję wątroby, nerek, trzustki, jąder, jajników, piersi itd. Jest to doskonały i skuteczny sposób na wykrycie wszelkich nieprawidłowości np. guzów i zgrubień. Badanie USG wykonywane jest m.in. u kobiet będących w ciąży w celu stwierdzenia czy płód rozwija się prawidłowo.

Do badania wykorzystuje się fale akustyczne o częstotliwości tak wysokiej, że są one niesłyszalne dla ucha ludzkiego o zakresie 1-10 MHz. Przenikają one bezboleśnie do organizmu i rozchodzą się w nim. Co jest bardzo ważne – w przeciwieństwie do promieniowania rentgenowskiego są one bezpieczne dla człowieka. Narządy wewnętrzne odbijają ultradźwięki w różny sposób, co pozwala na rozpoznanie ich struktury.

Istotnym elementem aparatu USG jest głowica, w której zlokalizowany jest przetwornik fal ultradźwiękowych. Ultradźwięki nie są przepuszczane przez tkankę kostną oraz powietrze znajdujące się w płucach i przewodzie pokarmowym. Stąd przy pomocy USG nie można dokonać oceny stanu kości i mózgu, który znajduje się wewnątrz czaszki.