Dzieci na pierwszą komunię dostają coraz to bardziej wymyślne prezenty. Kiedyś normą było dostanie zegarka, później roweru, zaś obecnie rodzice prześcigają się w wymyślaniu coraz to bardziej ekstrawaganckich prezentów dla swoich dzieci. Konsole do gier, komputery, telefony i tablety stały się już normą, nie mówiąc o markowych ubraniach i dużej ilości gotówki. W związku z tym pojawia się pytanie, czy można dziecku kupić dron na pierwszą komunię? Jak wygląda polskie prawo pilotowania dronów? Czy trzeba być pełnoletnim, aby móc wykonywać loty dronem? Sprawdźmy co jest możliwe, jeśli chodzi o pilotowanie dronów przez nieletnich, abyś mógł podjąć odpowiedzialną decyzję na temat tego, czy można kupić dziecku dron na pierwszą komunię, czy może powinno otrzymać taki prezent znacznie później.

Odpowiedzialność w pilotowaniu drona

Dziecko w wieku pierwszej komunii jest jeszcze za małe, aby umieć pilotować dron. Pewnie nie byłoby to dla niego niemożliwe do opanowania, jeśli chodzi o umiejętności technicznie, zwłaszcza że popularny model, czyli drony dji są proste w pilotowaniu. Jednak to na co należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, to wyobraźnia dziecka i jego zdolność oceny sytuacji oraz wzięcie za nią odpowiedzialności. Dziecko w tym wieku nie jest jeszcze w stanie tego zrobić, bez względu na umiejętność poruszania panelem sterującym dronu. Pilotując trzeba uważać na inne osoby, nie wykonywać ryzykownych manewrów, uważać na zwierzęta takie jak ptaki oraz dbać o sprzęt. Takie zachowanie jest możliwe w przypadku starszych dzieci, mających ponad piętnaście lat. W Polsce można pilotować dron do odpowiedniej wagi bez zezwolenia, zatem może robić to osoba nieletnia, jednak przepisy prawa a zdrowy rozsądek to dwie różne rzeczy. Dlatego jeśli chcesz kupić dziecku dron na pierwszą komunię, to zwyczajnie lepiej tego nie rób. Drony dji to nie zabawki, mimo że mogą tak na pierwszy rzut oka wyglądać, to są to urządzenia wysokiej jakości nie tworzone z myślą o dzieciach.

Jakość drona i jego cena – czy warto go kupować?

Inną kwestią jest cena dronu i jego trwałość. Drony są raczej drogie, kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych i źle znoszą wszelkiego rodzaju kolizje i uderzenia. Dlatego nie jest rozsądne dawać dziecku dron do zabawy. Oprócz kwestii bezpieczeństwa chodzi także o argumenty ekonomiczne, ponieważ dziecko może takie urządzenie łatwo i szybko popsuć. Oczywiście, kiedy jesteś z dzieckiem to możesz mu pozwolić pilotować dron, jednak powinno się to dziać pod Twoim nadzorem, tak aby nie było wątpliwości, że to Ty odpowiadasz za cokolwiek co się wydarzy. Nim pozwolisz dziecku pilotować dron, najpierw sam naucz się jak dobrze robić, abyś umiał dronem wylądować i wystartować, a także aby wszelkie elementy panelu sterowania były Ci znane i w pełni przez Ciebie rozumiane. Dopiero po takim przygotowaniu możesz pokazać swojemu dziecku jak należy pilotować drona.