Dbanie o zęby jest niezwykle ważne, niestety jednak wiele osób nie robi tego. Powody są różne, ale często wskazuje się, że nie ma na to pieniędzy. Nie da się ukryć, że usługi dentystyczne nie należą do najtańszych, zwłaszcza jeśli chce się wykonać bardziej skomplikowane zabiegi, na przykład z zakresu medycyny estetycznej czy też wykonać uzupełnienia, czym zajmuje się protetyka.

Większość z tych zabiegów nie jest też refundowana, dlatego jeśli ktoś ma kiepską kondycję finansową, rzeczywiście może go być nie stać na dużą część zabiegów. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo ważna jest w tym przypadku profilaktyka i o ile można wymawiać się brakiem pieniędzy w przypadku wizyt u dentysty i wykonywania zabiegów, na przykład jeśli chodzi o kosztowe i nie dla wszystkich dostępne , to już dbać o higienę jamy ustnej może każdy.

Nie wymaga to ani wielkiego wysiłku, ani specjalistycznej wiedzy, ani też bynajmniej wielkich nakładów finansowych. Koszt zakupu szczoteczki i pasty nie jest duży. Warto też dodać do tych elementów nici dentystyczne oraz antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej. Jeśli będzie się używać tych produktów systematycznie i zgodnie z zaleceniem, można będzie mieć zdrowe zęby nawet jeśli nie dysponuje się dużymi pieniędzmi, a nawet będzie możliwe ich zaoszczędzenie, gdyż nie trzeba będzie wydawać na kosztowne zabiegi.

Zwykłe leczenie zaś czy usuwanie zębów można wykonać w publicznej przychodni za darmo jeśli tylko posiada się ubezpieczenie.