Dzisiaj w użyciu generalnie są już tylko dwa rodzaje tynków. Pierwszy rodzaj to tynki cementowo wapienne, a drugi to tynki gipsowe. Zastąpiły one zdecydowanie popularniejsze kiedyś cynki wapienne, które jednak z racji kiepskich właściwości są coraz rzadziej w użyciu.
Tynki cementowo wapienne

W przypadku tego rodzaju tynków podstawowymi materiałami są rzecz jasna cement oraz wapno. Dodatkowo w składzie jest też rzecz jasna piasek oraz woda. Dostępnych jest dzisiaj wiele gotowych już mieszanek, które można kupić w sklepie, bądź też w hurtowni. Niektóre z nich są lepszej jakości, a niektóre nieco gorszej, wiele zależy oczywiście od producenta. Jednakże, mieszanki od danego producenta zawsze są takie same dzięki ich hurtowej produkcji. Zupełnie inaczej jest, jeśli wykonawcy przygotowują mieszanki na bieżąco. W takim przypadku każda partia jest nieco inna. Czasami jest lepsza, czasami gorsza, zależy to przede wszystkim od tego, czy wykonuje ją specjalista. Niemniej jednak, zdarza się, że najlepszy fachowiec przygotowuje niezbyt wysokiej jakości tynki, każdemu przecież może przydarzyć się błąd.

Popularność tynków gipsowych

Niewątpliwie, dzisiaj już nie tylko z użycia wychodzą tynki wapienne, ale również tynki cementowo wapienne są stosowane coraz rzadziej. Wszystko z powodu popularności tynków gipsowych. Wydaje się, że ich właściwości przewyższają nieco właściwości tynków cementowo wapiennych.

Przede wszystkim tynki gipsowe bardzo szybko schną. Jest to duża zaleta, gdyż dzięki temu prace remontowe postępują zdecydowanie szybciej. Poza tym, przygotowanie tynku gipsowego jest relatywnie proste oraz szybkie. Zwykle wykorzystuje się gotową mieszankę kupowaną w hurtowni i miesza się ją tylko z wodą. Również kładzenie tynków gipsowych jest prostsze, niż kładzenie tynków innego rodzaju.

Zobacz też: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside System