Do czego w o ogóle stosuje się beton ognioodporny oraz inne materiały ogniotrwałe? Okazuje się, że beton ogniotrwały ma zastosowanie do tworzenia monolitycznych wyłożeń różnego rodzaju pieców i pieców przeznaczonych do wypalania. Jeśli chodzi o betony ogniotrwałe to wyróżniamy konwencjonalne oraz izolacyjne. Betony ognioodporne konwencjonalne mają niską zawartość żelaza i niską zawartość cementu. Natomiast betony ogniotrwałe izolacyjne są przeznaczone do montażu ręcznego lub za pomocą torkretowania. Materiały ogniotrwałe wytwarza się z różnych surowców, a w tym z szamotu, korundu, węglika krzemu, boksytu, andaluzytu, płytkowego tlenku glinu czy mulitu.

W przypadku potrzeby zastosowania betonów ogniotrwałych do celów izolacyjnych, stawia się na perlit oraz wermikulit. Beton ognioodporny konwencjonalny, które mają dużą zwartość tlenku glinu mogą być śmiało stosowane do produkcji przedmiotów narażonych na działanie wysokiej temperatury z rzędu od trzynastu tysięcy stopni Celsjusza do nawet osiemnastu tysięcy stopni Celsjusza. Beton ogniotrwały () to świetne rozwiązanie w przypadku pieców, bloków palników, piecach muflowych i kotłach przemysłowych.

Co takiego cechuje materiały ogniotrwałe? Z całą pewnością największą zaletą jest między innymi odporność na zużycie, a także szoki cieplne i niekorzystne działanie żużlu. A jak wygląda nakładanie betonu ogniotrwałego? Otóż beton ognioodporny nakłada się za pomocą odlewania i nakładania z wykorzystaniem pistoletu, co jest praktyczne i stosunkowo szybkie.