Medycyna niekonwencjonalna, naturalna czy informacyjna, swoje działanie lecznicze opiera na naturalnych składnikach, a w jej zakres wchodzą m.in. zdrowa żywność, terapie naturalne, ziołolecznictwo i wykorzystywanie domowej roboty kosmetyków i środków leczniczych. Naturalne zabiegi oraz terapie świadczy coraz więcej gabinetów medycyny naturalnej w całym kraju, a ich działanie docenia z każdym rokiem większa ilość korzystających osób.

Jedną z alternatywnych metod leczenia jest biorezonans. Metoda ta jest wykorzystywana zarówno do diagnostyki, jak i leczenia. Polega na wykorzystaniu wibracji elektromagnetycznych. Terapia biorezonansem w większości przypadków odbywa się na siedząco, a dzięki specjalnej aparaturze przez organizm pacjenta przepływa prąd o zmiennej częstotliwości, co pozwala na wykrycie dolegliwości badanego. Maksymalnie do dwóch godzin trwa badanie takie jak biorezonans – Poznań korzysta z niego w gabinecie INNmed – i badanie to odbywa się metodą nieinwazyjną.

Hirudoterapia w leczeniu wykorzystuje pijawki lekarskie. Nazwa terapii pochodzi od substancji zawartej w krwi pijawek – hirudyny, która zapobiega krzepnięciu krwi. Zastosowanie na organizmie pasożytów poprawia ukrwienie, sprawia, że tkanki są lepiej utlenione, a toksyny są szybciej wydalana poprzez rozszerzenie naczyń włosowatych.

Zastosowanie naturalnych metod leczenia bywa bardzo skuteczne w wielu dolegliwościach, szczególnie stosowane jako leczenie uzupełniające lub zamiennik farmakoterapii. W omówionych metodach istnieje jednak kilka przeciwskazań i są to między innymi ciąża, ale też choroby nowotworowe lub zbyt młody wiek pacjentów.