Zakup pianina tak, jak każdego sprzętu nie jest wcale prosty. Musimy odpowiednio dopasować instrument do użytkownika oraz zwrócić uwagę na szereg elementów takich, jak mechanizm, konstrukcja czy gra. Jest wiele możliwości zakupu, ale czym kierować się wybierając to najlepsze? No i może nawet ważniejsze – pod czyim okiem brać lekcje gry na pianinie?

Trzy proste drogi zakupu pianina

Mamy trzy możliwość zakupu pianina – w sklepie muzycznym, z nowymi instrumentami,
w warsztacie, zajmującym się profesjonalną naprawą oraz z drugiej ręki – stacjonarnie
lub z pomocą Internetu. Wybierając to jedyne musimy zdać sobie sprawę z konsekwencji podejmowanych decyzji.

Niby łatwo, ale jednak wcale

Po pierwsze instrument powinien nam się podobać wizualnie. Gdy znajdzie się pod naszym dachem, stanie się jednym z członków naszej rodziny. Musi dopasować się do jego domowników stylem, wielkością czy kolorem. Kiedy wybierzemy to najpiękniejsze, należy sprawdzić czy pianino gra lub czy da się zrobić tak, by grało po naprawie. Podstawową rzeczą jest konstrukcja, która musi być stabilna, aby wytrzymała obciążenie naciągu strun, które dochodzi do 24 ton.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest mechanizm, który odpowiada za przeniesienie ruchu palca i w konsekwencji klawisza na młotek uderzający w strunę. Na rynku możemy znaleźć dwa typy mechanizmów: górnotłumikowy (mechanizm starszy) oraz dolnotłumikowy (nowoczesny). Łatwo rozpoznać, z którym rodzajem mechanizmu mamy do czynienia. Należy stanąć przodem do pianina, otworzyć górną klapę i popatrzeć z góry na dół. Jeśli pod nam są bezpośrednio widoczne wszystkie młotki, oznacza to, że mamy do czynienia z nowym typem mechanizmu.

Ważnymi elementami, które mają decydujący wpływ na funkcjonowanie pianina są kołki, struny i płyta rezonansowa. Odpowiadają one za jakość wydobywane dźwięku, jego głośność i barwę. Kołki stroikowe muszą być stabilne i ciasno osadzone w strojnicy. Należy sprawdzić stan płyty rezonansowej, czy jest popękana i czy jest dobrze przyklejona do żeber. Na jakość dźwięku wpływa także stan strun i ich kondycja. Struny nie mogą być zardzewiałe, gdyż to powoduje brzęczenie. Nie możemy również pominąć stanu klawiatury, a dokładnie ruchu klawiszy, które powinny poruszać się z góry na dół. Należy również zwrócić uwagę na młotki.

Koszt zakupu pianina waha się od 2 do 20 tysięcy złotych. W zależności od marki instrumentu oraz stanu używania. Nie jest on mały – to fakt.

Lekcje gry na pianinie – u kogo i jakim kosztem?

Następną kwestią wartą omówienia jest nauka gry na pianinie jak już zostanie przez nas zakupione. Oczywiście jedynym sensownym rozwiązaniem będą lekcje gry na pianinie pod okiem nauczyciela, który będzie przychodził do naszego domu. Jak spojrzymy na Wrocław to okaże się, że takie właśnie lekcje gry na pianinie Wrocław oferuje poprzez firmę SmileFlow. Myślę, że będzie to dla nas trafny wybór, a i ceny na poziomie 50 złotych za lekcję nie są zbyt wysokie.